ACADEMICS B. TECH FIRST YEAR ENGINEERING

Vision

Provide excellence in academics to enhance skills and attitude necessary to sustain individual career success.


Mission

  • Promoting sound academic environment for student’s brilliance.
  • Developing basic concepts of applied science and engineering subjects of the students.
  • Educating the students to bridge the gap in between problem- based study and academics
  • Motivating students with moral philosophy and social awareness.
Sr.No. Name of Staff Designation Mobile No. Email Id
1 Dr.Dhondge Satyawan Laxman HOD and Associate Professor 9049009390 hodbsh@dietms.org
2 Mrs.Dharmadhikari Durga Madhukarrao Assistant Professor 9404004590 durgadharmadhikari@dietms.org
3 Mr.Chinchkhedkar Shrinivas Radhesham Assistant Professor 9822360490 shrinivaschinchkhedkar@dietms.org
4 Mr.Pakhale Rushikesh Vishnu Assistant Professor 9850551980 rushikeshpakhale@dietms.org
5 Mr.Mane Changdev Vitthalrao Assistant Professor 9850644379 changdevmane@dietms.org
6 Ms.Weldode Jyoti Manikarao Assistant Professor 9822218085 jyotiweldode@dietms.org
7 Mrs.Deshpande Archana Harihar Assistant Professor 8600321113 archanadeshpande@dietms.org
8 Mr.Chaudhari Sujeet Gendalal Assistant Professor 9545554430 sujitchaudhari@dietms.org
9 Mr.Sawadekar Nilesh Vilas Assistant Professor 7276225204 nileshsawdekar@dietms.org
10 Mr.Jadhav Shivaji Pandharinath Assistant Professor 9822024613 shivajijadhav@dietms.org
11 Mr.Pande Rahul Vinod Assistant Professor 9890139602 rahulpande@dietms.org
12 Mrs.Pise Jayshree Sadashiv Assistant Professor 9420800332 jayashripise@dietms.org
13 Mr.Wakankar Anil Balasaheb Assistant Professor 9421524138 anilwakankar@dietms.org
14 Mrs.Ghule Sonali Harishchandra Assistant Professor 9370074007 sonalighule@dietms.org
15 Mr.Chandodkar Nitin Bhagwanrao Assistant Professor 9860474191 nitinchandodkar@dietms.org
16 Mr.Nangrale Siddeshwar Limbraj Assistant Professor 9922111710 siddeshnangrale@dietms.org
17 Mrs.Agharde Amruta Dnyaneshwar Assistant Professor 8600305154 amrutaagharde@dietms.org
18 Mrs. Sonali G. Deshpande Assistant Professor 9657608318 sonalideshpande@dietms.org
19 Mr.Ballal Vivek Ashok Assistant Professor 9421706548 vivekballal@dietms.org
20 Mr.Dachawar Krishna Ramakant Assistant Professor 9168569111 krishnadachawar@dietms.org
21 Ms.Magare Swati Bhausaheb Assistant Professor 9730528015 swatimagare@dietms.org
22 Dr.Nanir Vishakha Shankarrao Assistant Professor 9403004082 vishakhananir@dietms.org
23 Ms.Hande Vishakha Ramesh Assistant Professor 7588692216 vishakhahande@dietms.org
24 Mrs.Ludrik Roma Maryan Assistant Professor 9860923293 romaludrik@dietms.org
25 Dr.Nalawade Apeksha Narayanrao Assistant Professor 940400423 apekshanalawade@dietms.org
26 Mr. C.P. Jadhav Assistant Professor 7875233388 changdevjadhav@dietms.org

2018-2019

SR.NO. NAME OF THE INDUSTRY CLASS DATE OF INDUSTRIAL VISIT
1 Swajit Engineering Pvt.Ltd. FE I 8/2/2018
2 Raj Buildcon RMC Plant FE I 8/2/2018
3 Swajit Engineering Pvt.Ltd. FE II 8/2/2018
4 Raj Buildcon RMC Plant FE II 8/2/2018
5 Rucha Engineers 2.0 Pvt.Ltd.(Shendra) FE VII 8/4/2018
6 IGTR FE VII 8/4/2018
7 Rucha Engineers 2.0 Pvt.Ltd.(Shendra) FE VIII 8/4/2018
8 IGTR FE VIII 8/4/2018
9 Metalman Auto Components Pvt.Ltd. FE III 8/6/2018
10 Marathwada Auto Cluster Pvt.Ltd FE III 8/6/2018
11 Marathwada Auto Components Pvt.Ltd FE III 8/6/2018
12 Metalman Auto Components Pvt.Ltd. FE IV 8/6/2018
13 Marathwada Auto Cluster Pvt.Ltd FE IV 8/6/2018
14 Marathwada Auto Components Pvt.Ltd FE IV 8/6/2018
15 Rucha Engineers 2.0 Pvt.Ltd.(Waluj) FE V 8/7/2018
16 Marathwada Auto Components Pvt.Ltd FE V 8/7/2018
17 Rucha Engineers 2.0 Pvt.Ltd.(Waluj) FE VI 8/7/2018
18 Marathwada Auto Components Pvt.Ltd FE VI 8/7/2018
19 Water Purification Plant, Farola FE I 9/30/2018
20 Jaikwadi Dam,Paithan FE I 9/30/2018
21 Water Purification Plant, Farola FE II 9/30/2018
22 Jaikwadi Dam,Paithan FE II 9/30/2018
23 Nath Bio Genes’s Paithan Mega Food Mart,Iassarwadi FE V 10/12/2018

2017-2018

Sr. No Name of the Company Class Date Number of Benificiries
1 VARSHA FORGINGS PVT. LTD. FE III 08/01/2017 59
2 VARSHA FORGINGS PVT. LTD. FE II 08/02/2017 51
3 METRALMAN AUTO PVT. LTD. FE I 08/03/2017 63
4 METRALMAN AUTO PVT. LTD. FE IV 08/04/2017 61
5 INDO GERMAN TOOL ROOM FE IV 08/07/2017 56
6 RUCHA ENGINEERS PVT. LTD. FEVIII 08/08/2017 48
7 BIRLA PRECISION TECHNOLOGY FE V 08/09/2017 62
8 INDIAN TOOLS PVT. LTD FE V 08/09/2017 62
9 BIRLA PRECISION TECHNOLOGY FE VII 08/10/2017 57
10 INDIAN TOOLS PVT. LTD FE VII 08/10/2017 57
11 DP AUTO PRIVATE LTD. FE VIII 09/06/2017 54
12 WATER TREATMENT PLANT FE II 09/07/2017 52
13 JAYAKWADI DAM, PAITHAN FE II 09/07/2017 52
10 VARSHA FORGING MIDC, WALUJ , AURANG FE VI 03/08/2018 47
11 D.P. AUTO MIDC, WALUJ AURANGABAD FE VI 03/08/2018 47
12 ASHOK SAHKARI SUGAR FACTORY, Shrirampur FE V 03/04/2018 17
13 ASHOK SAHKARI SUGAR FACTORY, Shrirampur FE VII 03/04/2018 33
14 D.P. AUTO MIDC, WALUJ AURANGABAD FE IV 03/07/2018 54
15 VARSHA FORGING MIDC, WALUJ , AURANGABAD FE IV 03/07/2018 54
16 D.P. AUTO MIDC, WALUJ AURANGABAD FE VI 03/08/2018 47
17 VARSHA FORGING MIDC, WALUJ , AURANGABAD FE VI 03/08/2018 47
18 MARATHAWADA AUTO CLUSTER, MIDC, WALUJ, AURANGABAD FE II 03/07/2018 56
19 MARATHAWADA AUTO CLUSTER, MIDC, WALUJ, AURANGABAD FE I 03/08/2018 54
20 SHRI SAI ENGINEERS PVT. LTD. MIDC, WALUJ, AURANGABAD FE I 03/08/2018 54

2016-2017

Sr. No Name of the Company Class Date Number of Benificiries
1 Nath Paper Mills, MIDC Paithan, Paithan FEIX 25/09/2016 43
2 Metalman Pvt.Ltd. MIDC Waluj FEV 9/3/2016 49
3 D.P.Auto Pvt.Ltd.Waluj FEI 23/10/2016 43
4 Varsha Forgings Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEI 23/10/2016 43
5 Birla Precision Tools Pvt.Ltd. FEII 16/10/2016 44
6 Marathwada Auto Cluster FEVIII 21/10/2016 43
7 Shree Sai Engineers Pvt.Ltd., MIDC Waluj FEVIII 21/10/2016 43
8 D.P.Auto Pvt.Ltd.Waluj FEIV 22/10/2016 45
9 Marathwada Auto Components Pvt.Ltd., MIDC Waluj FEIV 22/10/2016 45
10 Jaikwadi Dam FEIII 9/4/2016 46
11 Water Treatment Plant,MIDC Farola FEIII 9/4/2016 46
12 Jaikwadi Dam FEVII 9/11/2016 44
13 Water Treatment Plant,MIDC Farola FEVII 9/11/2016 44
14 Varsha Forgings Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEV 4/6/2017 41
15 D.P.Auto Pvt.Ltd.Waluj FEV 4/6/2017 41
16 Marathwada Auto Components Pvt.Ltd., MIDC Waluj FEV 4/6/2017 41
17 Water Treatment Plant,MIDC Farola FEII 3/6/2017 51
18 Jaikwadi Dam FEII 3/6/2017 51
19 Hydro-Power Plant, Jaikwadi FEII 3/6/2017 51
20 Patotdia Glass Industries, Ravi Lamps, MIDC Shikrapur, Pune FEVII 2/5/2017 45
21 Thermal Power Plant, Parli FEVI 21/03/2017 37
22 Kopargaon Sahakari Sugar Factory FEIII 27/03/2017 30
23 Kopargaon Sahakari Sugar Factory FEVIII 27/03/2017 34
24 Ashok Sahakari Sugar Factory, Shrirampur FEIX 3/4/2017 36
25 Thermal Power Plant, Parli FEIV 20/03/2017 40

2015-2016

Sr. No. Name of the Company Class Date of Industrial Visit (DD/MM/YY) Number of Benificiries
1 Varsha Forgings Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEIII 17/04/2016 38
2 Birla Precision Tools Pvt.Ltd. MIDC Waluj FEIX 27/03/2016 42
3 Shree Sai Engineers Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEVIII 24/02/2016 44
4 CIPET, MIDC Chikhalthana FEVII 3/11/2016 37
5 Jayakwadi Dam FEV 4/3/2016 41
6 Jayakwadi Dam FEVI 4/10/2016 45
7 Metalman Pvt.Ltd. MIDC Waluj FEIV 30/03/2016 40
8 Hydro-Power Plant, Jaikwadi FEII 17/02/2016 41
9 Hydro-Power Plant, Jaikwadi FEIII 18/02/2016 42
10 Varsha Forgings Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEI 13/03/2016 38

2014-2015

Sr. No. Name of the Company Class Date of Industrial Visit (DD/MM/YY) Number of Benificiries
1 Akshay Tech-Forge, MIDC Shajapur CIII 22/02/2015 11
2 Akshay Tech-Forge, MIDC Shajapur GII 22/02/2015 14
3 Indo German Tool Room, MIDC Chikhalthana FE I 18/02/2015 32
4 Indo German Tool Room, MIDC Chikhalthana FE II 18/02/2016 32
5 D.P.Auto Pvt.Ltd.Waluj B II 3/1/2016 8
6 Marathwada Auto Cluster FIII 3/1/2015 18
7 Metalman Pvt.Ltd. MIDC Waluj K II,EI,FI,KIII 15/02/2015 17
8 Melt-n-Melow(Mandar Industries) FEIII, FEVII 17/02/2015 102
9 CIPET, MIDC Chikhalthana FEIX 19/02/2015 55
10 Forbes India Pvt.Ltd. AII, HIII 22/02/2015 30
11 Varsha Forgings Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEIV 21/02/2015 18
12 Shakti Electrotech Pvt.Ltd. KI 22/02/2015 19
13 Indo German Tool Room, MIDC Chikhalthana FEV 19/02/2015 47

2013-2014

Sr. No. Name of the Company Class Date of Industrial Visit (DD/MM/YY) Number of Benificiries
1 D.P.Auto Pvt.Ltd.Waluj FE VIII 14/10/2013 48
2 Shree Sai Engineers Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEV 10/10/2013 53
3 Varsha Forgings Pv.Ltd. MIDC Waluj FEIV 22/08/2013 51
4 D.P.Auto Pvt.Ltd.Waluj FEIX 23/10/2013 51
5 Indian Tools Pv.Ltd.MIDC Waluj FEII 17/10/2013 49
6 Indian Tools Pv.Ltd.MIDC Waluj FEV 16/10/2013 48
7 Varsha Forgings Pv.Ltd. MIDC Waluj FEVII 28/09/2013 60
8 Shree Sai Engineers Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEIV 10/9/2013 61
9 Birla Precision Tools Pvt.Ltd. MIDC Waluj FEVI 11/2/2013 52
10 D.P.Auto Pvt.Ltd.Waluj FEVI 3/11/2014 46
11 D.P.Auto Pvt.Ltd.Waluj FEI 3/12/2014 55
12 D.P.Auto Pvt.Ltd.Waluj FEIII 13/3/2014 49
13 Varsha Forgings Pv.Ltd. MIDC Waluj FEIII 2/4/2014 49
14 Varsha Forgings Pv.Ltd. MIDC Waluj FEVIII 2/5/2014 52
15 Varsha Forgings Pv.Ltd. MIDC Waluj FE I 2/8/2014 53
16 Shree Sai Engineers Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEII 18/03/2013 53
17 Shree Sai Engineers Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEVII 19/03/2014 56
18 Shree Sai Engineers Pvt.Ltd.MIDC Waluj FEIX 20/03/2014 55

2017-2018

Sr. No Name of the Company Class Date Number of Benificiries
1 VARSHA FORGINGS PVT. LTD. FE III 08/01/2017 59
2 VARSHA FORGINGS PVT. LTD. FE II 08/02/2017 51
3 METRALMAN AUTO PVT. LTD. FE I 08/03/2017 63
4 METRALMAN AUTO PVT. LTD. FE IV 08/04/2017 61
5 INDO GERMAN TOOL ROOM FE IV 08/07/2017 56
6 RUCHA ENGINEERS PVT. LTD. FEVIII 08/08/2017 48
7 BIRLA PRECISION TECHNOLOGY FE V 08/09/2017 62
8 INDIAN TOOLS PVT. LTD FE V 08/09/2017 62
9 BIRLA PRECISION TECHNOLOGY FE VII 08/10/2017 57
10 INDIAN TOOLS PVT. LTD FE VII 08/10/2017 57
11 DP AUTO PRIVATE LTD. FE VIII 09/06/2017 54
12 WATER TREATMENT PLANT FE II 09/07/2017 52
13 JAYAKWADI DAM, PAITHAN FE II 09/07/2017 52
10 VARSHA FORGING MIDC, WALUJ , AURANG FE VI 03/08/2018 47
11 D.P. AUTO MIDC, WALUJ AURANGABAD FE VI 03/08/2018 47
12 ASHOK SAHKARI SUGAR FACTORY, Shrirampur FE V 03/04/2018 17
13 ASHOK SAHKARI SUGAR FACTORY, Shrirampur FE VII 03/04/2018 33
14 D.P. AUTO MIDC, WALUJ AURANGABAD FE IV 03/07/2018 54
15 VARSHA FORGING MIDC, WALUJ , AURANGABAD FE IV 03/07/2018 54
16 D.P. AUTO MIDC, WALUJ AURANGABAD FE VI 03/08/2018 47
17 VARSHA FORGING MIDC, WALUJ , AURANGABAD FE VI 03/08/2018 47
18 MARATHAWADA AUTO CLUSTER, MIDC, WALUJ, AURANGABAD FE II 03/07/2018 56
19 MARATHAWADA AUTO CLUSTER, MIDC, WALUJ, AURANGABAD FE I 03/08/2018 54
20 SHRI SAI ENGINEERS PVT. LTD. MIDC, WALUJ, AURANGABAD FE I 03/08/2018 54

2018-19

Sr. No. Name of Expert Topic Class Date
1 Mr. Balasaheb shinde Saint Gadge Baba CIVIL B 9/3/2018
2 MR. B.S.Sonwane Cloud Computing COMP B 9/4/2018
3 Mr. Balasaheb shinde Gadge Baba CIVIL A 9/4/2018
4 Mr.Sumit Agare How to care 2&4 wheeler MECH A 9/6/2018
5 Mr.Sumit Agare How to care 2&4 wheeler MECH B 9/6/2018
6 Prof.Ashwini Kumavat Career Development E&TC B 9/12/2018
7 Prof.Manoj Mate Soft Skills CIVIL A 9/12/2018
8 Mr.Sharad Murkute Software details COMP A 14/9/2018
9 Prof.Ashwini Kumavat Career Opportunities in Mechanical Branch MECH B 21/9/2018
10 Mr.Parimal Marathe Basic Skills required for Civil Engineer CIVIL B 22/9/2018
11 Dr. Vijay Matkar Personality Development MECH A 10/1/2018
12 Dr. Govind Kadam Utilization of free time E&TC B 10/3/2018
13 Mr. Nilesh Rathore Industrial Automation and Success Tips E&TC A 10/12/2018
14 Dr. P R Sarda Government jobs E&TC B 13/10/2018
15 Mr.Praful Gadge Software Testing CIVIL A 15/10/2018
16 Mr. Sujeet Kulkarni Electronics in Automobiles COMP B 16/10/2018
17 Mr.Yogesh Gavande Young enterprenurship E&TC A 16/10/2018
18 Prof.Krashna Aage Awareness of Human rights MECH A 22/10/2018
19 Prof.Viresh Chapte Recent development in IT CIVIL B 22/10/2018
20 Prof.Ashwini Kumavat Career Development E&TC B 23/10/2018
21 Prof. Prashant Khosare Current Open Source Software CIVIL B 23/10/2018
22 Prof. Khaja Abulfaiz A.H. Entrepreneurship COMP A 25/10/2018
23 Mr. Lekh Mithawala Skillset required to become successful professional MECH B 25/10/2018
24 Mr.Mayur Kharad How to Prepare for MS CIVIL B 25/10/2018
25 Ms. Shilpa Kulkarni Banking System MECH B 26/10/2018
26 Mr. Mangesh Chaudharui My Life My Goal E&TC B 27/10/2018
27 Mr. Mangesh Chaudharui My Life My Goal E&TC A 27/10/2018
28 Mr.Mayur Kharad How to Prepare for MS MECH A 26/10/2018
29 Mr. Lalit Deshmukh Social Media channels opportunities and scope COMP B 27/10/2018
30 Mr. Vinod V. Thorat Research & Development COMP A 29/10/2018
31 Mr. Vinod V. Thorat Research & Development E&TC A 29/10/2018
32 Mr. Deepak Bhatlawande Vechile coating MECH A 28/1/2019
33 Ms. Maya Narsapur Japanese Language E&TC A 1/2/2019
34 Ms. Deepali Singtampkar Career Guidance COMP B 2/2/2019
35 Ms. Deepali Singtampkar Career Guidance COMP A 2/2/2019
36 Ms. Maya Narsapur Japanese Language E&TC B 1/2/2019
37 Ms.Krutika Kinge Scope in Electronics Engineering E&TC B 2/2/2019
38 Mr. Narayan Chaudhari Scope in Biomedical Engineering E&TC A 2/2/2019
39 Mr.Pankaja Waghmare Chankya’s Philosopy for Students COMP B 2/2/2019
40 Mr.Vrushabh Sirsulvar Latest Technology E&TC B 2/9/2019
41 Mr.Mayur Kharad How to Prepare for MS MECH A 2/4/2019
42 Mr.S D Kashid Internet of things MECH B 2/4/2019
43 Mr. Prashant Varma Details regarding construction site CIVIL A 2/6/2019
44 Ms. Gauri Giri Motivational Talk E&TC B 2/2/2019
45 Mr. Amogh Chivate Sales force COMP A 2/9/2019
46 Mr. Amogh Chivate Sales force COMP B 2/9/2019
47 Ms.Pallavi Gupta Motivational Talk CIVIL A 2/16/2019
48 Dr. Pankaja Waghmare Chankya’s Philosopy for Students COMP B 2/2/2019
49 Dr. Vishnu Patil Memory Techniques E&TC A 3/6/2019
50 Dr. Vishnu Patil Paper Solving Techniques E&TC B 3/6/2019
51 Mr. Yogesh Wankhede Machine Designing MECH B 3/26/2019
52 Mr. Anand Kulkarni Motivational Talk MECH A & B 3/28/2019
53 Ms. Saylee Raut Preparing for Placement COMP A 3/29/2019
54 Dr.Vishnu Patil Memory Development CIVIL B 4/1/2019
55 Mr. Praful shinde Motivational Talk CIVIL B 4/5/2019
56 Prof. Krashna Aage Compitative Exam CIVIL A 4/11/2019
57 Mr. Vaibhav Parekar Solar panel MECH B 4/19/2019
58 Mr. Satish Patil Information about Industrial work CIVIL B 4/19/2019
59 Mr. Anilkumar Salvi Motivational Talk COMP A 4/19/2019

2017-18

Sr.No. Class Name of Resource Person Designation Date Topic Number of Beneficiaries
1 FE IV Dr.Sandip Lokhande Dentist and Spiritual Practitioners 16/01/2018 Be an Achiever 57
2 FE II Mr.Nilesh Kharat Lecturer, ATS Aurangabad 02/05/2018 Foreign Languages 56
3 FE I Ms.Varsha Survey Branch Director, NSB Aurangabad 23/01/2018 Competitive Exams 57
4 FEI Mr. Kamal Rai Strategy Manager, Hiranandani Group 02/09/2018 EDP 65
5 FE II Mr. Kamal Rai Strategy Manager, Hiranandani Group 02/09/2018 EDP 62
6 FE VIII Mr. Kamal Rai Strategy Manager, Hiranandani Group 02/09/2018 EDP 40
7 FE VII Mr. Kamal Rai Strategy Manager, Hiranandani Group 02/09/2018 EDP 52
8 FE VIII Mr.Sunil Tambat H.M., St.Xavior High Sschool, Aurangabad 13/02/2018 How to be Succesful 40
9 FE I Mr.Dnyaneshwar Surase Structural Designer, CAD Center 13/02/2018 Softwares in Civil Engineering 59
10 FE I Dr.Kalyan Mali HOD, Electronics Dept., Deogiri Jr.College, Aurangabad 16/02/2018 Under C.V.Raman Series, History of Santaji Ghorpade 63
11 FE II Dr.Kalyan Mali HOD, Electronics Dept., Deogiri Jr.College, Aurangabad 16/02/2018 Under C.V.Raman Series, History of Santaji Ghorpade 50
12 FE III Dr.Kalyan Mali HOD, Electronics Dept., Deogiri Jr.College, Aurangabad 16/02/2018 Under C.V.Raman Series, History of Santaji Ghorpade 45
13 FE VII Dr.Kalyan Mali HOD, Electronics Dept., Deogiri Jr.College, Aurangabad 16/02/2018 Under C.V.Raman Series, History of Santaji Ghorpade 52
14 FE IV Prof.Sandip Kale Asst.Prof.,Class I MADTA, Paithan 16/02/2018 Motivational Talk 38
15 FE V Prof.Sandip Kale Asst.Prof.,Class I MADTA, Paithan 16/02/2018 Motivational Talk 54
16 FE VI Prof.Sandip Kale Asst.Prof.,Class I MADTA, Paithan 16/02/2018 Motivational Talk 40
17 FE VIII Prof.Sandip Kale Asst.Prof.,Class I MADTA, Paithan 16/02/2018 Motivational Talk 35
18 FE II Mr. Vivek Kumbhakarna Director, Mantrom Plastic Industries, MIDC Waluj, Aurangabad 16/02/2018 Career development 62
19 FE VIII Mr.Ameya Joshi Software Engineer, Value-D 03/10/2018 Career in E & TC 51
20 FE VIII Prof. Prashant Awasarmal Asst. Prof., MIT, Aurangabad 21/3/2018 Career in E & TC 39
21 FE VII Dr. Govind Kadam HOD Sports Department,Vivekanand College,Aurangabad 23/3/2018 Sports 60
22 FE VI, Er. Sumit Agre Director, Four Stroke Car Care 24/3/2018 Career in Mechanical 57
23 FE IV Er. Sumit Agre Director, Four Stroke Car Care 24/3/2018 Career in Mechanical 53
24 FE VIII Mr.Ameya Joshi Software Engineer, Value-D 24/3/2018 Career in E & TC 55
25 FE V Ms. MayaNarsapur Director, Nikko Institute of Japanese Language,Aurangabad 26/3/2018 Japanese Language 56
26 FE III Mr. Sujeet Kulkarni Senior Quality Engineer, Dhoot Transmission Pvt. Ltd. 30/3/2018 Motivational Talk 54
27 FE VI Mr. Durgaprasad Sir Marketing Head, Jetking Institute,Aurangabad 30/3/2018 Motivational Talk 52
28 FE IV Mr. Deepak Kautukrao Kolte Founder, ROBONIST,Aurangabad 27/3/2018 Motivational Talk 48
29 FE V Mr.Sandip Patil Data Scientist 31/03/2018 Organisation of Youtube Videos 52
30 FE VI Mr.Sandip Patil Data Scientist 31/03/2018 Organisation of Youtube Videos 49
31 FE VII Mr. Deepak Kautukrao Kolte Founder, ROBONIST,Aurangabad 27/3/2018 Motivational Talk 36

2016-17

Sr.No. Name of Resource Person Designation and Organization Date Topic
1 Mr.Arun Prasad Head, CAD/CAM Dept.,CIPET 26/08/2016 CAD/CAM
2 Mr.L.K.Gurjar GM, DP Auto Pvt.Ltd. 26/08/2016 Forging
3 Dr. Sandip Lokhande Dentist And Spirutual Expert 14/01/2017 Spiritual Motivation Regarding Academics Development
4 Mr.Sunil Raithatta Director, Vinorai Engineers 13/02/2017 Entrepreneurship Development
5 Mr. Rakhamaji Jadhav Owner,Jadhav Mandap And Decorators 15/02/2017 Motivational
6 Mrs.Archana Gondhalekar Advocate 25/02/2017 Women Empowerment And Safety
7 Mrs.Smita Avchar Head,Dept Of Sociology,Dr.B.A.M.U.Aurangabad 28/02/2017 Women Empowerment

2016-17

Sr.No. Name of Resource Person Designation and Organization Date Topic
1 Mr.Milind Kank Director, Yashashree Group 9/12/2015 Introduction To Industry Culture
2 Mr.Arun Prasad Head, CAD/CAM Dept.,CIPET 30/10/2015 CAD/CAM
3 Mr.L.K.Gurjar GM, DP Auto Pvt.Ltd. 26/02/2016 Forging
4 Mr.K.P.Bijamwar AGM, Metalman Pvt.Ltd. 25/03/2016 Basics Of Engineering

Downloads

UG Syllabus

Department Computer Science Mechanical Civil Electronics
F.E Download
S.E Download Download Download Download
T.E Download Download Download Download
B.E Download Download Download Download

PG Syllabus

Department Computer Science Mechanical Civil Electronics
Syllabus Download Download Download Download

E-Books

Other Downloads

Course Outcomes

COURSE NAME COURSE CODE CO Nos CO
Engineering Mathematics-I BTBS101 CO1 Apply the matrix techniques to reduce the matrix to canonical forms, finding solutions of systems of linear equations in the different areas of Linear Algebra.
CO2 Apply the partial differentiation to find Total derivative and Jacobians of a given multivariable functions.
CO3 Compute maxima and minima of multivariable functions.
CO4 Identify and trace Cartesian, parametric and polar curves.
CO5 Apply the reduction formula to evaluate definite integral , Learn basics of integration and apply the concepts to find area and volume of different regions
Engineering Physics BTBS102 /BTES202 CO1 Differtiate And Organise Basic Ideas & Mathematical Relations Of Waves And Dielectric Parameters.
CO2 Acquire The Fundamental Knowledge Of Theory Of Light And Its Engineering Applications.
CO3 Understand & Identify The Basic Principles Of Classical,Quantum & Nuclear Physics.
CO4 Understand Fundamentals Of Electrodynamics As Well As Classify & Compare Different Crystal Structures
CO5 Apply Core Concept In Materials To Select Proper Material For Engineering Applications.
Engineering Physics Lab BTBS107L /BTES207L CO6 Verify Basic Laws Of Physics And Apply These Laws For Skill Development
Engineering Chemistry BTBS102 /BTBS202 CO1 Understand the basic properties of water and its usage in domestic and industrial purposes
CO2 Apply the knowledge of phases, components, degree of freedom in various fields
CO3 Understand the basic terminologies and methods associated with metallurgy
CO4 Acquire the knowledge different energy sources/fuels and selection of lubricants for various jobs
CO5 Describe electronic materials and their applications in the industry
Engineering Chemistry Lab BTBS108L /BTBS208L CO6 Predict potential applications of chemistry and practical utility in order to become good engineers and entrepreneurs
Engineering Graphics BTES103 /BTES203 CO1 Understand and learn standard practices of lines, lettering and dimensioning and construct different polygons .
CO2 Visualize and draw two dimensional views, from a given three dimensional engineering component.
CO3 Draw and calculate true lengths, true inclinations and apparent inclinations of lines, Planes and Solids.
CO4 Draw an Isometric view from given two dimensional view.
Engineering Graphics Lab BTES108L/ BTES208L CO5 Read, interpret and draw different geometrical entities, points, lines, planes, solids.
Communication Skills BTHM104 /BTHM204 CO1 Describe concept of communication and forms of communication
CO2 Express verbal and nonverbal techniques through group discussion ,Presentation and Interview.
CO3 Apply Phonetics while using English language
CO4 Analyze grammar in oral and written communication
CO5 Reframe various writing forms.
Communication Skills Lab BTHM109L/ BTHM209L CO6 Develop their communication skills through effective use of English
Energy and Environment Engineering BTES105 /BTES205 CO 1 Understand the Working Principles of Conventional Power Plants.
CO 2 Analyse the importance of Renewable Energy Sources and their uses.
CO 3 Learn & Understand the concept of Energy Conservation techniques.
CO 4 Study different types of Pollution, and its effects.
Engineering Mechanics BTES103 /BTES203 CO 1 Determine the resultant of coplanar force systems
CO 2 Analyze the bodies in state of Equilibrium with consideration of active, reactive and friction forces.
CO 3 Obtain the centroid, moment of inertia for a two dimensional figures.
CO 4 Describe the motion of a particle in terms of its position, velocity and acceleration for a two dimensional plane.
CO 5 Analyze the forces causing the motion of a particle using Newton’s 2nd law, D’Alembert’s Principle and work energy principle.
CO 6 Analyse the force, time, position, and velocity for impact, impulse and momentum for a particle in motion.
Engineering Mechanics Lab. BTES109L /BTES209L CO7 Verify law of moment, polygon law, law of machine,lamis theorem by using different appratus and to determine moment of inertia of compound pendulum.
Computer Programming in C BTES104 /BTES204 CO 1 Identify a problem, write an algorithm and draw flowchart to solve it.
CO 2 Understand operators and different expressions.
CO 3 Apply the concept of iteration and function in programs.
CO 4 Explain array and perform searching and sorting using it.
CO 5 Develop C program using structure.
Computer Programming in C Lab BTES107L /BTES207L CO6 Test and debug C program on different IDEs.
Basic Civil and Mechanical Engineering BTES106 /BTES206 CO 1 Learn different building materials and components used in construction work
CO 2 Understand the basic concepts and instruments of surveying
CO 3 Understand basic knowledge of Thermodynamics and Energy conversion devices
CO 4 Study thee basics of Design and Understand working principle of various machine tools
Basic Electrical & Electronics Engineering BTES106 /BTES206 CO1 Acquire basic knowledge of Electrical Fundamentals and Power System
CO2 Understand working of various measuring instruments and energy storage devices
CO3 Acquire basic knowledge and the working of various semi-conductor devices
CO4 Acquire the knowledge of Number Systems and Logic Gates.
WorkShop Practices BTES105L /BTES205L CO1 Understand basic knowledge of different uses of tools and machines in Carpentry Shop and make a wooden joint
CO2 Students will show ability to apply filing operation to make different workpieces in fitting shop and understand the basics of Plumbing
CO3 Students will make different products with the help of sheet metals and understand the basics operations on the Lathe Machine
CO4 Perform a joining operation on metal pieces by Arc Welding and Spot Welding
Engineering Mathematics-II BTBS201 CO1 Compute modulus, argument and roots of all non-zero complex numbers.
CO2 Apply ordinary differential equations to model engineering phenomena in mechanical and electrical Systems.
CO3 Identify and evaluate the linear differential equations to find solution of different linear systems.
CO4 Formulate and find the Fourier series expansions of functions for full range, for even and odd functions for half range.
CO5 Apply the Vector differential and integral operator on scalar and vector point functions.